Pirotechnika na stadionach nie musi być niebezpieczna. Wywiad z Mateuszem Dróżdżem, prezesem Zagłębia Lubin

10 grudnia 2018
hello world!

23 listopada 2018 roku, na stadionie Zagłębia Lubin odbył się Kongres Prawa Sportowego i Organizacji Imprez Masowych. Jednym z organizatorów był oczywiście klub piłkarski, którego obiekt posłużył za miejsce do prowadzenia rozmowy. Redakcji kruczek.pl udało się złapać dr Mateusza Dróżdża w drodze na spotkanie zarządu. Zgodził się poświęcić nam kilka minut na rozmowę.

Skąd pomysł na zorganizowanie takiego kongresu?

Zagłębie Lubin podpisał współpracę z Towarzystwem Sieci Naukowej Prawa Sportowego i w pewnym momencie padła propozycja, żeby taki kongres zorganizować. Nie zastanawiałem się nawet minuty i przeszliśmy do działania.

Czy jest to początek edukacji społeczeństwa w kierunku bezpieczeństwa podczas imprez masowych?

Myślę, że nie jest to początek, a pewien etap. Mam nadzieję, że będzie on bardziej efektywny od poprzednich i ta edukacja przyniesie nam wymierne korzyści także w praktyce.

Czy prawo dotyczące organizacji zabezpieczeń w imprezach masowych skonstruowano poprawnie?

Nie. Wielokrotnie to mówiłem, że ustawa wymaga zmiany. Najlepszym wyjściem byłoby całkowite jej napisanie od nowa.

Jak doprowadzić do reformy?

Myślę, że przede wszystkim trzeba by było usiąść i stworzyć burzę mózgów pomiędzy teoretykami i praktykami w sposób, który zadziała. Warto także porozmawiać z kibicami i ustawodawcą, aby udało się stworzyć kompleksowe uregulowania mogące zaspokoić każdą grupę społeczną. Ważna jest otwartość i wsłuchanie się w postulaty zainteresowanych.

Czy Polska może brać przykład z innych krajów? Gdzie organizacja bezpieczeństwa imprez masowych osiągnęła poziom godny naśladowania? Jakie rozwiązania warto przenieść na nasze podwórko?

Nie trzeba odchodzić aż tak daleko. Można korzystać z polskich rozwiązań. Tylko tu pojawia się trochę inny problem. Regulacje są zbyt obszerne i bardzo kosztowne.

Czy pirotechnika to tylko folklor kibicowski, czy może jednak spore zagrożenie?

Jeżeli podczas świętowania Nowego Roku mądrze używana pirotechnika nie stanowi zagrożenia, tym bardziej może być stosowana podczas imprez masowych o charakterze sportowym. Dla jasności, mówię o korzystaniu z pirotechniki na określonych zasadach, przy pewnych i bezpiecznych uwarunkowaniach formalnych, a także podczas pełnej kontroli ze strony ochrony obiektu.

Co sądzi Pan o systemie kar w piłce nożnej, które kierowane są przeciw klubom i kibicom? Czy wprowadzenie zbiorowej odpowiedzialności jest dobrym pomysłem?

To jest bardzo trudny temat, ponieważ w tym wypadku bardzo trudno jest znaleźć złoty środek. W przypadku stosowania kar, te zbiorowe nie powinny być używane. Osobiście jestem za stosowaniem kar indywidualnych. Do tego potrzebna jest jednak bardzo dobra współpraca organów, by sprawnie wyłapywać jednostki i wyodrębnić je z całości. Zbiorowa odpowiedzialność, jeżeli musi zostać zastosowana, powinna być ostatecznością.

Czy planuje się większe zmiany w sprawie bezpieczeństwa imprez masowych?

Z tego co mi wiadomo to tak. Prowadzone są pewne zmiany nad ustawą, która dotyczy bezpieczeństwa imprez masowych, ale to jeszcze za wcześnie, żeby mówić o jakichkolwiek szczegółach.

Prawo sportowe dopiero rozwija się w świadomości Polaków. Czy można je uznać za autonomiczną dziedzinę?

Raczej nie. Prawo sportowe wiąże się z prawem cywilnym i po części z prawem administracyjnym. Pewne jest, że prawo sportowe ciągle się rozwija. Na pewno będzie coraz więcej szczegółowych przepisów. Pojawia się również coraz więcej możliwości poznania tej dziedziny prawa. Organizowanych jest coraz więcej konferencji, dyskusji. Trzeba pamiętać, że nadal jest w fazie rozwoju.

Jak wygląda zaangażowanie młodych ludzi w działalność przy instytucjach zajmujących się prawem sportowym? Czy jest to interesująca dziedzina dla nowego pokolenia prawników?

To sport. Jest zainteresowanie i chęć do nauki. Prawo sportowe przede wszystkim jest ciekawe i młodzi ludzie z pewnością będą chcieli się rozwijać w tym kierunku.

Zobacz także:

Kongres prawa sportowego - Stadion Zagłębia Lubin otwarty na rozmowę

Fenomen prawa sportowego

chevron-down
Copy link