Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

3 stycznia 2020
hello world!

Decydując się na zakup używanego samochodu, zawsze warto sprawdzić, czy nie był on kradziony. Nawet jeśli nic na to nie wskazuje, należy mieć pewność, aby nie narażać się na przykre konsekwencje nabycia pojazdu pochodzącego z kradzieży. Jak możemy sprawdzić czy samochód nie jest kradziony? Na co zwrócić uwagę?

Informacja uzyskana na Policji

Jedną z możliwości sprawdzenia kupowanego samochodu (a tym samym potwierdzenia, czy nie pochodzi on z kradzieży), jest uzyskanie takiej informacji na komisariacie Policji. Na podstawie podanego numeru VIN funkcjonariusz może sprawdzić, czy auto o danym numerze nie jest poszukiwane. Niestety, aby mieć 100% pewności, że auto jest legalne, musi zostać przeprowadzona ekspertyza. Powinna ona wykazać, czy numer VIN nie został zmieniony. Dlatego samo podanie numeru VIN na komendzie nie daje stuprocentowej gwarancji. Jednak jeśli zaproponujemy sprzedawcy przejażdżkę na komisariat, a ten się nie zgodzi, możemy domyślać się, że auto może pochodzić z nielegalnego źródła.

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Legalność samochodu możemy sprawdzić także poprzez stronę internetową „Historii Pojazdu” (https://www.historiapojazdu.gov.pl). Ze świadczonej przez Ministerstwo Cyfryzacji usługi „Historia Pojazdu” skorzystać może każdy, kto planuje zakup używanego samochodu, motocykla lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu. Pomogą również potwierdzić wiarygodność oferty sprzedawcy. Informacje te otrzymuje się bezpłatnie.

Czego można się dowiedzieć? Otóż usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Pozwala sprawdzić:

  • dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
  • terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
  • odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (należy jednak pamiętać, że w Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
  • informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
  • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
  • czy pojazd figuruje obecnie w bazie jako kradziony.

Aby uzyskać dostęp do danych, należy podać numer rejestracyjny pojazdu, datę jego pierwszej rejestracji i numer VIN. Ten ostatni stanowi unikalny numer pojazdu. Nadaje go i umieszcza na pojeździe producent. Dane te znajdują się m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu.

Przeczytaj również:
SN o kradzieży samochodu: odszkodowanie nawet przy utracie kluczyków

Jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony?

Konsekwencje kupienia kradzionego samochodu

Niestety, ale osobę, która kupiła samochód pochodzący z kradzieży, czeka sporo problemów. Policja, jeśli stwierdzi, że samochód pochodzi z kradzieży, może zatrzymać jego dowód rejestracyjny i skonfiskować pojazd. Co więcej, to właściciel będzie musiał przed sądem udowodnić, że kupił kradzione auto nieświadomie. W świetle prawa bowiem to do kupującego należy obowiązek sprawdzenia legalności pojazdu. W przypadku braku dowodów właściciela, świadczących o jego niewinności, może on zostać oskarżony o paserstwo. Kodeks karny przewiduje za nie grzywnę, areszt, a nawet karę pozbawienia wolności.

Inne obciążenia

Nabywca samochodu powinien też sprawdzić, czy na kupowanym aucie nie ciąży zastaw rejestrowy. Banki udzielają kredyty pod zastaw samochodu i jeśli okaże się, że kupione przez nas auto zostało zastawione, bank w przypadku  niespłacenia kredytu przez poprzedniego właściciela, może odebrać nasz samochód. Nie jest istotne, kto jest właścicielem zastawionego samochodu, bank ma prawo odebrać swoją należność. To, czy na aucie ciąży zastaw rejestrowy, możemy sprawdzić w centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych.

chevron-down
Copy link