Zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sprawami – kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się

24 marca 2020
hello world!

Nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii – jakie ograniczenia w przemieszczaniu się wchodzą w życie?

24 marca 2020 r. premier Mateusz Morawiecki podjął nowe decyzje w sprawie walki z COVID-19. Na wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział, że będą wprowadzane kolejne obostrzenia, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.

Rzeczywistość w dobie koronawirusa

W ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia regularnie wprowadzało liczne zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Zdecydowano się m.in. na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach i zamknięcie granic. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 24 marca 2020 r. ustanawia nowe zakazy obowiązujące w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r., w tym przede wszystkim zakaz przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze, z pewnymi wyjątkami. Mimo kolejnych zmian warto pamiętać, że w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Przeczytaj również:
Koronawirus a zamknięcie szkół. Prawa rodziców i nauczycieli

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Zgodnie z nowym rozporządzeniem do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  1. dojazdu do pracy – tak więc pracownicy, osoby prowadzące własną firmę czy gospodarstwo rolne mają prawo dojechać do pracy; mogą oni także udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją działalnością zawodową;
  2. wolontariatu – osoby, które działają na rzecz walki z koronawirusem i pomagają potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, mogą się przemieszczać w ramach tej działalności;
  3. załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego – oznacza to, że można się przemieszczać w celu zrobienia niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, udania się do lekarza, w celu opieki nad bliskimi czy wyprowadzenia psa.

Należy jednak zaznaczyć, że przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin. 

Ograniczenia w przemieszczaniu – jeśli przemieszczać się, to jak?

Co więcej, rozporządzenie wskazuje także, że w przypadku gdy przemieszczanie się następuje:

  1. pieszo – jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie;
  2. środkami publicznego transportu zbiorowego – środkiem tym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących. Jeśli więc miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Dozwolone są wyłącznie spotkania z najbliższymi. Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

chevron-down
Copy link