Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Co oznacza symbol TM (™)?

Spis treści
rozwiń spis treści

Wiele osób interesujących się ochroną marki prędzej czy później zadaje sobie to pytanie – co oznacza symbol TM? Dlaczego przedsiębiorstwa umieszczają go w swoim logotypie lub przy swojej nazwie? Nie znaczy przecież tego samego co popularna R-ka. To byłoby bez sensu. Co w takim razie znaczą te dwie małe drukowane literki?

Klienci odwiedzający rzeczników patentowych mają kilka swoich ulubionych pytań związanych z symbolem TM. Najczęściej są to:

  • Czy symbol TM oznacza, że nazwę lub logotyp zgłoszono do rejestracji?
  • Czy można używać symbolu TM bez dokonania jakiegokolwiek zgłoszenia?
  • Dlaczego warto umieszczać symbol TM przy nazwie lub logotypie?
  • Czy poprzez użycie symbolu TM można stać się właścicielem nazwy lub logotypu?

Na koniec tego artykułu poznasz odpowiedzi na postawione wyżej pytania. Mam też nadzieję, że zainteresujesz się tematem na tyle, by poznać również pełne znaczenie symbolu R, o którym pisałem jakiś czas temu. Zapraszam do lektury!

Czym jest symbol TM?

TM wzięło się z języka angielskiego, a dokładniej stanowi skrót słowa 'trademark’ – znak towarowy. Oczywiście teraz wypadałoby wytłumaczyć pojęcie znaku towarowego. Chociaż pewnie już je znasz. Gdyby jednak tak nie było, zapraszam Cię do poczytania mojego artykułu traktującego o tym zagadnieniu. Tymczasem mogę powiedzieć Ci jedno. Prawo nie interesuje się symbolem TM. Innymi słowy, nigdzie nie znajdziesz regulacji z nim związanych. Zwyczajowo zdecydowaliśmy jedynie, że „Przedsiębiorstwo™” wygląda zdecydowanie bardziej profesjonalnie niż „Przedsiębiorstwo”. No i wygląda dobrze. Z całą pewnością estetyka w prowadzeniu własnej marki jest bardzo istotna.

Czy symbol TM oznacza zgłoszenie znaku towarowego do rejestracji?

Jeżeli prawo nie uwzględnia TM w żadnej regulacji, to oczywiście nie może również dopuszczać tego, że symbol TM oznacza zgłoszenie znaku towarowego do rejestracji. Innymi słowy, to że ktoś umieścił (™) przy swoim logo lub przy swojej nazwie nie oznacza niczego. Tak więc Urząd Patentowy RP, jak również EUIPO i WIPO, nie mają z tym nic wspólnego. Pamiętaj jednak, że choć symbol TM nie oznacza rejestracji, nie znaczy również tego, że logo lub nazwa, którą zdobi, nie jest faktycznie zarejestrowana. Zdarza się, że przedsiębiorstwa chronione przez urzędy patentowe chcą umieszczać R-kę (symbol R), TM lub nie chcą umieszczać nic. Mają do tego prawo.


Bluetooth logo bez symbolu

Bluetooth logo (symbol TM)

Bluetooth logo (symbol R)

 


Tak więc odpowiadając na drugie pytanie – nie musisz zgłaszać swojego loga lub swojej nazwy, by umieścić przy nich symbol TM. Nie istnieją żadne rejestry związane z tym oznaczeniem.

Dlaczego warto umieszczać symbol TM przy nazwie lub logotypie?

Symbol TM jest oznaczeniem-informacją w stosunku do klientów i konkurencji. Używając go, podkreślasz, że konkretna nazwa lub logo stanowią Twoją markę. Innymi słowy, pokazujesz światu, że używasz swojego oznaczenia celem komercyjnego promowania siebie, swoich towarów lub usług. Pamiętaj jednak, że w razie sporu z innym podmiotem zaważy to, który z was ma zarejestrowane oznaczenie lub – jeżeli oboje go nie macie – kto pierwszy zaczął go używać.

Przeczytaj: Co oznacza symbol C w kółku?

Warto również wiedzieć, że stosując symbol TM, możesz ułatwić sobie nabycie tzw. wtórnej zdolności odróżniającej. Jest to sytuacja, w której mimo iż nie masz zarejestrowanego oznaczenia, będziesz posiadać zwiększoną ochronę na swoją nazwę opisową. Chodzi o takie nazwy, które nawet nie mają szans stać się chronionym znakiem towarowym. Wystarczy jedynie, że… Twoja marka zyska ogromną popularność.

Czy poprzez użycie symbolu TM można stać się właścicielem nazwy lub logotypu?

To by było zbyt proste… Tak więc nie – nie możesz stać się właścicielem nazwy i logotypu poprzez używanie symbolu TM. Gdyby tak było, bezsensowne stałoby się utrzymywanie wszystkich urzędów patentowych na świecie. Oczywiście możesz zyskać ochronę w następstwie komercyjnej obecności Twojej marki na rynku. Ostatecznie jednak o wszystkim zdecyduje sąd. Dlatego polecam Ci zastanowić się, czy nie warto chronić nazwy i loga swojej firmy w urzędzie patentowym.

W jakim miejscu należy umieszczać symbol TM?

Ustaliliśmy już, że nie istnieją żadne regulacje związane z symbolem TM. Tak więc nie ma również żadnych instrukcji i nakazów związanych z umiejscowieniem tego oznaczenia w logotypach i nazwach przedsiębiorstw. Najczęściej znajdziemy go w prawym dolnym rogu.

Mastercard logo (symbol TM)

Czasem zdarza się również tak, że właściciele firmy decydują się na prawy górny róg. Podsumowując, można to zrobić dosłownie wszędzie.

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career