Czym jest świadectwo ochronne?

30 stycznia 2020
hello world!

Świadectwo ochronne to... dość fajna sprawa, szczególnie jeśli chciałbyś posiadać w domu ozdobny dyplom warty nawet kilka milionów złotych. Jak go otrzymać? Wytłumaczę Ci to w niniejszym artykule.

Jeśli chodzi o część dotyczącą wielomilionowej wartości, to wystarczy że stworzysz biznesowe imperium i zarejestrujesz własny znak towarowy! Z tym pierwszym może być trochę trudno, za to z uzyskaniem świadectwa ochronnego mogę Ci pomóc. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jak rozległa będzie Twoja działalność, jeżeli jest ona dla Ciebie ważna, a sama nazwa i logotyp są szczególnie bliskie Twojemu sercu. Skoro jednak tu jesteś, z pewnością to rozumiesz. W poprzednich artykułach opisywałem:

Teraz pora dowiedzieć się, co na tym zyskasz. 

Zyskasz świadectwo ochronne - czyli dyplom, który jest dowodem dla świata, że to właśnie Ty dzierżysz w swojej mocy prawo ochronne na znak towarowy. Warto byś wiedział(a), z czego świadectwo ochronne się składa i gdzie należy wskazać palcem, jeśli ktoś będzie domagać się od Ciebie szczegółowych informacji dotyczących Twoich praw.

Jak zdobyć świadectwo ochronne?

Zdobycie świadectwa ochronnego jest proste - wystarczy, że zarejestrujesz swój znak towarowy w jednym z urzędów patentowych przy pomocy wniosku o przyznanie ochrony. Dla przypomnienia wspomnę, że w Polsce będzie to Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej. Pamiętaj jednak również o dwóch bardzo ważnych urzędach, które pomogą Ci zarejestrować znak towarowy na terenie całej Unii Europejskiej (EUIPO) lub też na obszarze całego cywilizowanego świata (WIPO). Podstawą prawną do wydania świadectwa ochronnego jest ustawa Prawo własności przemysłowej. Zgodnie z art. 153. ust. 1² udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy stwierdza się przez wydanie świadectwa ochronnego na znak towarowy.

Świadectwo ochronne na znak towarowy

Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem ochrony. Taką otrzymasz dopiero wtedy, kiedy urząd uzna, że znak towarowy spełnia wszystkie wymogi umożliwiające rejestrację. Oczywiście, jeżeli wynik będzie pozytywny, ochrona zadziała z mocą wsteczną, tj. będzie skuteczna z dniem, kiedy ten wniosek złożyłeś(aś). Takie zakończenie będzie również powodem do przesłania Ci bardzo ładnego dyplomu pod nazwą - świadectwo ochronne. Poniżej znajdziesz charakterystykę wspomnianego świadectwa ochronnego.

Świadectwo ochronne - godło

W górnej części świadectwa ochronnego znajduje się godło Polski, zaś zaraz pod nim widnieje napis: Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej.

Świadectwo ochronne - godło i nazwa urzędu

Świadectwo ochronne - nazwa dyplomu, stan prawny i podmiot

Na świadectwie ochronnym, tuż poniżej godła, znajduje się nazwa dyplomu, tj. Świadectwo ochronne, jak również podstawa prawna jego wydania i wskazanie na podmiot, któremu prawo to przysługuje. W tej części świadectwa ochronnego znajdziesz informacje... o sobie lub innym przedsiębiorcy, a dokładniej o kimś, komu przysługuje prawo ochronne na dany znak towarowy. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna informacja, ponieważ to właśnie te dane potwierdzają własność znaku towarowego.

Świadectwo ochronne - podstawa prawna i podmiot

Świadectwo ochronne - numer prawa ochronnego znaku towarowego

Numer ten pozwala sprawnie odnaleźć znak towarowy w bazie Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. Dzięki temu nie musisz posiadać przy sobie świadectwa ochronnego, które stale może wisieć na ścianie Twojego gabinetu. Na stronie UPRP znajdziesz wszystkie najważniejsze informację, które się na nim znajdują.

Świadectwo ochronne - numer znaku towarowego

Świadectwo ochronne - data rejestracji i podpis osoby upoważnionej

Dzień, w którym rozpoczęła się ochrona Twojego prawa również jest bardzo ważny. Tym sposobem ustalisz, czy Twoje prawo ochronne znajduje się ciągle w mocy. Zgodnie z prawem od dnia złożenia wniosku, czyli momentu od którego chroniony jest Twój znak towarowy, masz dokładnie 10 lat. Po tym czasie musisz odnowić swoje prawo ochronne.

Świadectwo ochronne - data rejestracji i podpis osoby upoważnionej

Świadectwo ochronne - wygląd znaku, jego kolorystyka i klasyfikacja

Do świadectwa ochronnego zostaną jeszcze dołączone dwie dodatkowe strony. Na pierwszej z nich otrzymasz wydruk swojego logotypu, opis jego kolorystyki i klasyfikację. Poniżej napisu - "znak towarowy" znajdą się wszystkie odmiany oznaczenia, które będą chronione. Pamiętaj, że możesz tam umieścić znaki towarowe słowne, graficzne, jak i słowno-graficzne, no i oczywiście kilka innych, które wspólnie nazywamy niekonwencjonalnymi znakami towarowymi. Jest to o tyle ważne, że wielu przedsiębiorcom zdarza się mówić o wyłączności nazwy lub loga, a tymczasem okazuje się, że zastrzegli tylko jedno z tych dwóch oznaczeń lub też używają nowszej wersji, gdy urząd patentowy chroni jedynie tę starszą. Bądź czujny!

Wygląd znaku towarowego, kolory i klasyfikacja

Świadectwo ochronne - klasyfikacja towarów i usług

Podsumowanie, klasyfikacja towarów i usług

Na ostatniej stronie świadectwa ochronnego znajduje się zaś podsumowanie, jak również klasyfikacja towarów i usług, dla których zastrzegłeś(aś) swój znak towarowy. Jak zapewne pamiętasz z poprzednich artykułów, taki zabieg jest konieczny, by ograniczyć monopol prawny na konkretną nazwę. W końcu nie da się prowadzić biznesu dotyczącego wszystkiego, a przedsiębiorca zajmujący się czymś innym, mimo identycznej nazwy, nie stanowi dla Ciebie zagrożenia.

chevron-down
Copy link