Samochód nie za gotówkę – wynajem długoterminowy

29 kwietnia 2019
hello world!

Przedsiębiorcy, chcąc rozbudowywać swoją flotę samochodów o nowe modele, mają do wyboru coraz więcej możliwości sfinansowania tej inwestycji. Oprócz leasingu i kredytu w Polsce coraz częściej przedsiębiorcy sięgają po wynajem długoterminowy. Na czym polega wynajem długoterminowy i czy jest to korzystne rozwiązanie pod kątem kosztów dla firmy?

Wynajem długoterminowy – na czym polega?

Wynajem długoterminowy jest formą finansowania, która polega na wydzierżawieniu samochodu na czas określony w umowie. Jest to okres od 1 miesiąca do nawet 5 lat. W przeciwieństwie do leasingu przedsiębiorca nie spłaca kapitału, a płaci jedynie za użytkowanie pojazdu. Wysokość raty ustalana jest indywidualnie i zależy od długości najmu oraz przewidywanego miesięcznego przebiegu pojazdu. Stała miesięczna rata jest kosztem uzyskania przychodu. Korzystając z usług firmy wynajmującej samochody, przedsiębiorca nie musi martwić się o koszty utrzymania pojazdu. Serwisowanie oraz koszty ubezpieczenia leżą po stronie firmy zewnętrznej.

Wynajem długoterminowy i leasing są bardzo podobne, aczkolwiek mają też zasadnicze różnice. Umowa wynajmu jest również leasingiem względem pojęcia prawa podatkowego oraz prawnego. Przedmiot umowy najmu i leasingu nie należy do korzystającego.

Kolejnym podobieństwem jest również możliwość wykupu pojazdu, jednak różnicą jest kwota wykupu. Po zakończeniu umowy leasingu można wykupić pojazd za cenę możliwie najniższą. Według opinii niektórych audytorów opcja wykupu powinna wynosić maksymalnie 10% wartości rynkowej. Natomiast przy wynajmie długoterminowym wartością wykupu jest cena rynkowa pojazdu w dniu zakończenia umowy. Dlatego też większość samochodów po zakończeniu umowy wynajmu długoterminowego jest zwracanych finansującemu. Wynajem długoterminowy nie ogranicza zdolności kredytowej przedsiębiorcy, podobnie jak leasing,. Zasadniczą różnicą między tymi formami finansowania jest to, że aby skorzystać z wynajmu, przedsiębiorca nie musi ponosić kosztów w postaci opłaty wstępnej. Dzięki temu małe firmy bez problemu zachowają płynność finansową.

Wynajem długoterminowy dostępny również dla najmniejszych

Do niedawna długoterminowy wynajem był dostępny tylko dla dużych przedsiębiorstw, zatrudniających dużą liczbę przedstawicieli handlowych. Jednak w zachodnich krajach Europy taki wynajem jest już od dawna dostępny również dla małych firm. W Polsce jest to możliwe od niedawna i nie dziwi fakt, że forma wynajmu coraz szybciej się rozwija. Należy jednak pamiętać, że przy wynajmie długoterminowym, jak i przy leasingu czy kredycie, nastąpi konieczność sprawdzenia zdolności terminowego płacenia rachunków. Nieterminowe regulowanie zobowiązań może skutkować tym, że firma finansująca odmówi wynajmu długoterminowego.

Najważniejsze zalety wynajmu długoterminowego

Wynajem długoterminowy stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę dla leasingu czy kredytu. Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy wynajem długoterminowy jest korzystniejszy niż leasing, trzeba spojrzeć na to z kilku perspektyw. Przede wszystkim na to, czy po zakończeniu umowy przedsiębiorca chce wykupić pojazd, czy też nie. Najważniejszymi korzyściami wynajmu długoterminowego są przede wszystkim: brak opłaty wstępnej, stała i stosunkowo niska miesięczna rata wynajmu oraz dodatkowe usługi, które proponują firmy wynajmujące, takie jak obsługa ogumienia czy dostęp do punktów serwisowych współpracujących z finansującym. Dodatkowymi plusami wynajmu długoterminowego są również:

  1. Możliwość wliczenia całej miesięcznej raty w koszty uzyskania przychodu
  2. Możliwość wymiany samochodu na nowy po zakończeniu umowy
  3. Samochód zastępczy na czas naprawy pojazdu
  4. Niższe opłaty w porównaniu z leasingiem
  5. Możliwość dostosowania oferty indywidualnie do potrzeb przedsiębiorcy
  6. Stałe raty za użytkowanie pojazdu

Należy zwrócić uwagę na to, że najczęściej w formie wynajmu długoterminowego firmy finansują samochody osobowe. Pojazdy dostawcze nie są dostępne w ofercie u każdego finansującego. Natomiast pojazdy ciężarowe są bardzo rzadko finansowane w tej właśnie formie.

Wynajem długoterminowy jest rozwiązaniem, które naprawdę warto rozważyć. Jest to wygodna opcja dla przedsiębiorców ceniących sobie dodatkowe usługi za stosunkowo niewielką wartość raty miesięcznej. Forma finansowania, jaką jest wynajem długoterminowy, może w przyszłości stać się liderem wśród tradycyjnych sposobów finansowania samochodów osobowych w sektorze małych przedsiębiorstw.

chevron-down
Copy link